Orienteering - jaką mapę wybrać?

Tak naprawdę nie musicie się tym w ogóle martwić :). Orienteering to nasza pasja – mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji imprez orienteeringowych, które pozwala nam dobrać rodzaj mapy i stopień jej trudności do Waszej grupy i jej indywidualnych potrzeb. Inne gry terenowe przygotowujemy dla osób indywidualnych, inne dla szkół, inne dla biur podróży, a jeszcze inne na imprezy firnowe. Inaczej wprowadzamy w orienteering dzieci, inaczej młodzież, inaczej dorosłych a jeszcze inaczej seniorów. Każdy grupa jest inna i w związku z tym ma różne potrzeby. Nasze wydarzenia zawsze na nie odpowiadają, bo to Wy jesteście w nich na pierwszym miejscu.

Jak personalizujemy dla Was mapy orienteeringowe?

  • motyw przewodni – lubicie planszówki, fantastykę, rpgi, historię, legendy? A może matematykę, geometrię i mechanikę? A sport? Biologię? Militaria? Jednorożce? Dla nas nie ma tematu nie do zrealizowania. Możecie przedstawić nam swój ulubiony motyw albo opowiedzieć nam trochę o sobie i zdać się na naszą wyobraźnię. Na pewno nie będziemy się razem nudzić 😉
  • wysiłek fizyczny – większość naszych tras to trasy dla każdego, niezależnie od kondycji fizycznej. Nie trzeba na nich biegać! (wyjątkiem są oczywiście trasy biegowe;). Najczęściej mają ok. 3-4 km, ale możemy je dowolnie skrócić (np. zamykając się w obrębie parku czy budynku) lub wydłużyć (nawet do kilkudziesięciu km). Trasę możemy poprowadzić po kompletnie płaskim terenie, ale też znaleźć przewyższenia nawet tam, gdzie najmniej się ich spodziewacie 😉
  • czas trwania – nasze najbardziej standardowe trasy wymagają ok. 1,5-2h na spokojne pokonanie ich spacerem/marszem. Jeśli aktywność ma być bardziej intensywna lub nie dysponujecie taką ilością czasu możemy się zamknąć w 30-60 minutach, przygotowując krótszą (do 2km) trasę, mini-ino lub trasę biegową. Przygotowujemy również trasy długodystansowe (od kilku do kilkunastu godzin) oraz imprezy orienteeringowe wieloetapowe (całodzienne lub z dodatkowym etapem nocnym)
Wszystkie imprezy orienteeringowe organizujemy dla Was we wszystkie dni tygodnia (w tym w dni świąteczne:), w ciągu dnia lub w nocy (nocny orienteering to jest dopiero klimat;). Start na trasie jest zawsze poprzedzony krótkim szkoleniem dla uczestników, po którym każdy już ogarnia, o co w tym wszystkim chodzi ;).
 
Poniżej znajdziecie przykłady naszych dotychczasowych realizacji:

Mapy orienteeringowe łatwe

Tworzymy je dla osób rozpoczynających swoją przygodę z orienteeringiem. Na mapie znajdują się wszystkie przydatne informacje – skala, legenda, wzór wypełnienia karty startowej. Jednocześnie nie są one ‘za’ proste – prawidłowe przejście trasy wymaga współpracy, logicznego myślenia, dopasowania elementów i koncentracji na otoczeniu. Ich ukończenie daje satysfakcję i sprawia, że ma się ochotę na kolejne wyzwania :). Idealne dla rodzin czy grup młodzieży (już ekipy z klas 4-6 pokonują je samodzielnie), jak również dla wszystkich na ‘pierwszy raz’. Taki przyjemny spacer w pięknych okolicznościach przyrody z nutką rywalizacji ;). 

Mapy orienteeringowe średnie

Przygotowujemy je dla osób, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia z orienteeringiem i chciałyby się zmierzyć z odrobinę trudniejszym wyzwaniem. Wprowadzamy tu przekształcenia mapy, które sprawiają, że staje się ona swego rodzaju łamigłówką – niektóre elementy trzeba poskładać w całość, inne przesunąć, obrócić czy dopasować. Polecamy je szczególnie osobom, które brały już kiedyś udział w marszu lub biegu na orientację czy rajdzie przygodowym. Przy ambitnej ekipie są też dobrym rozwiązaniem na początek przygody z imprezami na orientację – trzeba trochę więcej pokombinować ale i emocje są w związku z tym większe ;). 

Mapy orienteeringowe mini

Są doskonałym dowodem na to, że orienteering niekoniecznie musi wiązać się z pokonywaniem kilometrów. Równie dobrą zabawę możemy zorganizować nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni – w parku, klubie, sali gimnastycznej, na terenie szkoły czy siedziby firmy. Jest to idealne rozwiązanie jeśli nie chcemy się oddalać od miejsca imprezy czy szkolenia, nie chcemy męczyć uczestników nadmierną aktywnością fizyczną lub chcemy mieć całą grupę ‘na oku’ podczas trwania zabawy.

Mapy orienteeringowe biegowe

Klasyczne mapy biegowe w międzynarodowym standardzie. Tworzymy je dla osób, którym ‘zwyczajne’ bieganie nie wystarcza albo je nudzi. Bieg z mapą wymaga nie tylko kondycji fizycznej ale i utrzymania koncentracji pomimo zmęczenia. O wygranej decyduje nie tylko szybkość ale też dobra orientacja w terenie i umiejętność wyboru najkrótszego przebiegu (wariantu) trasy. Sprawia to, że klasyfikacja końcowa często jest sporym zaskoczeniem dla uczestników ;). Nie wymagają żadnego wcześniejszego doświadczenia z orienteeringiem. Idealne dla biegaczy, osób o dobrej kondycji fizycznej czy oraz dla młodzieży.

Mapy orienteeringowe harcerskie

Uwielbiamy pracować z harcerzami (nie tylko dlatego, że sami nimi jesteśmy;) – jesteście zawsze otwarci na nowe pomysłu, lubicie się uczyć, szanujecie i rozumiecie naturę, bez problemu poruszacie się w każdym terenie. Z radością przygotujemy dla Was mapy orienteeringowe na każdą imprezę – od zbiórki drużyny po zloty hufca czy święta chorągwi. 

Mapy orienteeringowe seniorskie

Nasi uczestnicy udowadniają, że orienteering jest zabawą dla osób w każdym wieku. Najstarsi z nich mają już ponad 80 wiosen, a w dalszym ciągu niejednokrotnie zawstydzają młodszych, wykazując się niezwykłą bystrością umysłu i łatwością czytania mapy. Staramy się dbać o nich jak o własne babcie (które zresztą również startują:D) i dziadków, przygotowując mapy z dużymi symbolami i krótkim dystansem do przebycia, w terenie nienarażającym na kontuzje.

Mapy orienteeringowe trudne

Apetyt rośnie w miarę jedzenia więc dla naszych stałych uczestników przygotowujemy coraz bardziej wymagające trasy. Do atrakcji z wcześniejszych poziomów dochodzą tu złożone koncepcje, lustrzane odbicia, azymuty i skomplikowane układanki. Punkty częściej są oparte o rzeźbę terenu, w tym obrazowaną skaningiem laserowym. Trasa wydłuża się również nieznacznie. To prawdziwy trening dla szarych komórek, a wraz z trudnością trasy rośnie również duma z jej ogarnięcia – lubimy to ;).

Mapy orienteeringowe - wyzwania

Mapy dla prawdziwych orienteeringowych dzików ;). Na takich sami startujemy więc doskonale wiemy, czego od nich oczekujecie. Wszechobecny chaos i anarchia, w postaci miksu wszelkich możliwych przekształceń, minimum treści, maksimum wysiłku, kombinowania i… satysfakcji. Nic nie daje takiego powera jak zmierzenie się z niemożliwym i wygranie tego pojedynku. Tylko i wyłącznie dla totalnie uzależnionych <3 

KONTAKT

Przewiń do góry